Okolice Tarnowa

Przedstawione propozycje wycieczek rowerowych obejmują swym zasięgiem północną część powiatu tarnowskiego i pokrywają się w większości z wytyczonymi szlakami rowerowymi. Są to trasy nizinne, poprowadzone drogami asfaltowymi, polnymi, gruntowymi oraz duktami leśnymi.
Podajemy dwie propozycje wycieczek różniące się miejscem rozpoczęcia. Każda z propozycji ma dodatkowo dwa warianty, pozwalające na różne sposoby eksplorowania okolicy.

Pierwsza propozycja i jej dwa warianty to wycieczki dwu- i trzydniowa, rozpoczynające się w Mościcach – dzielnicy Tarnowa. Ze względu na dobre połączenia komunikacyjne, w tym połączenia kolejowe, Tarnów stanowi dogodne miejsce rozpoczęcia wycieczki. Niemniej wybierając tę opcję należy liczyć się z koniecznością pokonania większego dystansu niż w przypadku propozycji drugiej.

Druga propozycja i jej dwa warianty to wycieczki dwudniowe rozpoczynające się w Dąbrowie Tarnowskiej lub w Łęgu Tarnowskim. Brak połączeń kolejowych z tymi miejscowościami zmusza do przewozu rowerów własnym samochodem bądź autobusem kursowym, tu trzeba wziąć pod uwagę ograniczone możliwości transportu kilku rowerów.

Propozycje tras rowerowych zostały opracowane w oparciu o publikację Ziemia tarnowska – przewodnik rowerowy autorów Stanisława i Witolda Tomaszka. Przewodnik ten zawiera dokładny opis, mapy i przekroje tras znakowanych szlaków rowerowych ziemi tarnowskiej i jest pionierską publikacją po tym regionie.

PROGRAM


Propozycja I:
Przebieg:
  • Wariant I:

    Przebieg: Tarnów Mościce – Biała – Łęg Tarnowski – Żabno – Podlesie Dębowe - Odporyszów – Dąbrowa Tarnowska –Szarwark – Lipiny - Kobierzyn – Łukowa – Śmigno – Pawęzów - Tarnów
    Długość trasy: ok. 55 km;
    Czas trwania wycieczki: 2 dni
  • Wariant II:

    Przebieg: Tarnów Mościce – Biała – Łęg Tarnowski – Żabno – Podlesie Dębowe - Odporyszów – Dąbrowa Tarnowska – Smyków – Nowa Jastrząbka – Wola Rzędzińska – Tarnów
    Długość trasy: ok. 66km;
    Czas trwania wycieczki: 3 dni

    Ciekawe miejsca na trasie: rzeka Biała i Dunajec, Łęg Tarnowski, Żabno, kąpielisko w Podlesiu Dębowym, Odporyszów, Dąbrowa Tarnowska.




    Opis trasy: (Wariant I i II)

    Dzień I (sobota):
    Wycieczkę rozpoczynamy w Tarnowie Mościcach, na skrzyżowaniu ul. Zbylitowskiej i Chemicznej, obok kościoła, szkoły podstawowej i ośrodka zdrowia. To miejsce spotkania kilku szlaków rowerowych.
    Wyruszamy w kierunku północnym, ul. Chemiczną, przecinamy skrzyżowanie z ul. Kwiatkowskiego, dalej jedziemy drogą asfaltową, wzdłuż murów ogrodzenia Zakładów Azotowych. Przy ul. Dunajcowej nasz szlak łączy się ze szlakiem pieszym koloru czerwonego. Do wsi Biała oba szlaki biegną razem. Wjeżdżamy na drogę o nawierzchni płytowej, przecinamy tory linii zakładowej i docieramy do pętli ulicy, gdzie wjeżdżamy na obwałowania rzeki Biała (3,0 km).
    Przekraczamy most i wąską drogą asfaltową wśród zabudowy wsi Biała dojeżdżamy do centralnego rozdroża – pętli autobusowej (4,3 km). Obok, pod wałem Dunajca pomnik, upamiętniający śmierć trzech harcerzy z plutonu AK poległych w starciu z niemiecką żandarmerią. Tu szlak pieszy czerwony odchodzi w prawo szosą w kierunku Tarnowa, a my drogą asfaltową, wzdłuż obwałowań Dunajca, opuszczamy zabudowę wsi, mijamy stawy oraz drewniany krzyż i dojeżdżamy do wsi Bobrowniki Wielkie. Przejeżdżamy przez centrum wsi, mijamy sklep, a na rozdrożu z oryginalnym krzyżem-kapliczką jedziemy w prawo skos aż do granicy z miejscowością Łęg Tarnowski (7,8 km). Z lewej dochodzi droga asfaltowa od byłego promu na Dunajcu; po lewej kościół i cmentarz, po prawej zabytkowa kaplica.
    Za kościołem wjeżdżamy na drogę główną (Żabno – Tarnów) i skręcamy w prawo. Dojeżdżamy do centrum Łęgu Tarnowskiego, gdzie znajduje się pałac i park (8,2 km). Przy kapliczce św. Jana Nepomucena początek szlaku rowerowego żółtego prowadzącego do Woli Rzędzińskiej.
    Dwór w Łęgu Tarnowskim to pierwszy postój na trasie naszej wycieczki.

    Dwór zostanie udostępniony zwiedzającym w ramach XI Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego, w godzinach od 10.00 do 18.00.
    Po wnętrzach będą oprowadzać gimnazjaliści i przewodnicy. Na zwiedzanie należy przewidzieć około 20 minut. W planie zwiedzania przewidziano również wizytę w kaplicy Zborowskich. We wnętrzu szkoły zobaczymy XIX-wieczny sprzęt użytkowy, wystawę obrazów artysty malarza Jana Wójcika, zostaną także zaprezentowane dwie wystawy fotograficzne: pierwsza z nich to prace wyłonione w trakcie konkursu fotograficznego „Cztery odsłony dworu Zborowskich: wiosna, lato, jesień, zima”. Druga wystawa „Trzy Miejsca, Trzy Czasy – Łęg Tarnowski”, została zorganizowana przez Towarzystwo Fotograficzne „POZYTYWni”.
    Na miejscu będzie także możliwość odbycia przejażdżki bryczką wokół dworu (od 12.00 do 16.00), głód zaspokoimy w otwartym z tej okazji barku, w którym będzie można skosztować bigosu.
    Na terenie parku wokół dworu zostanie zorganizowany plener malarski uczniów Liceum Plastycznego w Tarnowie. Ekspozycję prac powstałych podczas pleneru zaplanowano na niedzielę.

    Opuszczamy Łęg Tarnowski za znakami szlaku niebieskiego, po przejechaniu odcinka o długości około 8 km docieramy do Żabna. Warto zatrzymać się tutaj, aby zobaczyć XVII-wieczny barokowy kościół pw. św. Ducha, cmentarz żydowski, rynek, gdzie znajduje się ratusz z początków XX w.
    Z Żabna kierujemy się na północ i po pokonaniu odcinka o długości 1,6 km docieramy do Podlesia Dębowego i dalej do stawów kąpieliska „Kakałko”. W tym miejscu kończy się droga asfaltowa i dalej pokonujemy około 3-kilometrowy odcinek trasy drogami gruntowo-żwirowymi i dojeżdżamy do Odporyszowa, dalej do skrzyżowania przed terenem sanktuarium, tu znajduje się również pomnik Jana Wnęka.

    Nasz pobyt w Odporyszowie możemy rozpocząć od zwiedzenia Muzeum Jana Wnęka z przewodnikiem, które zaplanowano na godziny 11.00, 13.00, 15.00, 17.00.
    W muzeum zostały zebrane zabytki sztuki sakralnej, a przede wszystkim pamiątki po Janie Wnęku – ludowym rzeźbiarzu, konstruktorze urządzeń latających, nazywanym również Ikarem znad Dunajca. Zwiedzanie trwa ok. 30 min. W muzeum zostanie udostępniona wystawa pt.: „Trzy Miejsca, Trzy Czasy – Odporyszów”, zorganizowana przez Towarzystwo Fotograficzne „POZYTYWni” (10.00-18.00), a w godzinach od 10.00 do 17.00 zaplanowano prezentację ksiąg parafialnych.
    Postać Jana Wnęka przybliży nam film, który będzie można zobaczyć w muzeum o godzinach:
    10.00, 12.00, 14.00 i 16.00.
    Niemałą atrakcję stanowić będzie prezentacja modeli latających, przygotowana przez członków Klubu Modelarskiego. Prezentacja odbędzie się na placu przed kościołem między godziną 13.00. a 16.30.
    Na zakończenie dnia możemy wziąć udział w spektaklu„Ballada o Janie Wnęku” przygotowanym przez Teatr Gry i Ludzie z Katowic, który odbędzie się na placu przed kościołem.
    Nocleg: zajazd „El Greco” w Odporyszowie.


    Dzień II (Niedziela)
    Przed wyjazdem na trasę do Dąbrowy Tarnowskiej można wziąć udział w mszy św. w kościele pw. Oczyszczenia Najświętszej Marii Panny w Odporyszowie (6.30, 8.30, 10.00, 11.30).
    7-kilometrowy odcinek trasy do Dąbrowy Tarnowskiej prowadzi drogami gruntowymi i polnymi, w niewielkim stopniu asfaltowymi. Koniec szlaku znajduje się przy dworcu PKS. Stąd, opuszczając szlak, jedziemy wzdłuż ul. Kościuszki, a następnie ul. Joselewicza i dojeżdżamy do synagogi.
    Ze względu na remont synagogi zwiedzanie obiektu wewnątrz nie będzie możliwe.

    Dla uczestników XI Małopolskich Dni Dziedzictwa przewidziano wiele atrakcji. Wśród nich znajdą się: zwiedzanie Domu Modlitwy, w godz. 11.00,12.00,16.00,17.00 (czas zwiedzania: ok. 40min), projekcje filmu Tropami tajemnic w kinie „Sokół”: odcinki Początki miasta i osady (godz. 13.00 i 16.00, czas ok. 40 min.) oraz Żydzi dąbrowscy (godz. 13.30 i 16.30, czas ok. 20 min.). W filmie pokazane jest m.in. wnętrze synagogi. Przygotowano również szereg wystaw: „Trzy Miejsca, Trzy Czasy – Dąbrowa Tarnowska” Towarzystwa Fotograficznego „POZYTYWni”, wystawę w Dąbrowskim Domu Kultury (ul. Kościuszki 11) oraz wystawę kultury materialnej Powiśla w Muzeum Powiśla Dąbrowskiego (ul. Polna 13). Na zakończenie dnia przewidziano występ laureatów konkursu tanecznego i wokalnego oraz występ zespołu tanecznego „Voce” (w programie min.: układ taneczny do muzyki z filmu Lista Schindlera). Miejsce: scena przy synagodze o godz. 19.00. O godz. 20.00 na tej samej scenie odbędzie się koncert „Klezzmates”.
    Zwiedzający, którzy chcą uczestniczyć w wydarzeniach do ich zakończenia powinni wcześniej zaplanować nocleg.
    Możliwość noclegu: „Hotel u Batora” przy ul. Kościuszki, motel przy ul. Grunwaldzkiej.

    Wracając do Tarnowa najkrótszą trasą, proponujemy wybrać przejazd przez wieś Szarwark i Lipiny, skąd dojeżdżamy do skrzyżowania z drogą krajową nr 73 we wsi Kobierzyn (ok. 10 km). Przy przejeździe przez skrzyżowanie należy zachować ostrożność. Przejeżdżamy prze wsie Kobierzyn, Łukawa, Śmigno i Pawęzów pokonując trasę o długości ok. 13 km docieramy do Tarnowa.

    Dzień III: (Poniedziałek)

    Dla tych, którzy zdecydują się na wycieczkę trwającą trzy dni, proponujemy, aby w ostatni dzień przeznaczyli na dnia powrót do Tarnowa drugim odcinkiem tzw. Wielkiej Obwodnicy Rowerowej. Jest to szlak zielony o długości 35,3 km. Planowany czas przejazdu: około 3 h.

    Przebieg: Dąbrowa Tarnowska – Luszowice - Smyków – Jastrząbka Wesoła – Nowe Żukowice – Zaczarnie – Wola Rzędzińska – Tarnów Rzędzin

    Kilometraż trasy:
    (0,0) Dąbrowa Tarnowska PKS, węzeł
    (2,5) rozdroże przy krzyżu
    (5,2) wzgórze z akacjami
    (7,8) krzyż kamienny przy asfalcie
    (10,1) Luszowice kościół
    (12,1) Smyków skrzyżowanie
    (14,0) wyjazd na asfalt z ul. Leśnej
    (15,4) Jastrząbka Wesoła skrzyżowanie
    (20,2) Nowe Żukowice szkoła
    (22,9) Stare Żukowice szkoła
    (23,9) rzeka Czarna, węzeł
    (25,9) Zaczarnie kapliczka MB
    (30,1) Wola Rzędzińska PKP, węzeł
    (35,3) Tarnów Rzędzin ul. Lwowska

    Trasa szlaku prowadzi w większości drogami asfaltowymi o małym natężeniu ruchu samochodowym. Atrakcjami na trasie jest kościół w Luszowicach, ciche spokojne wioski i malownicze lasy Jastrząbki.


Propozycja II:


    Dla uczestników posiadających własny środek transportu.
    Przedstawiamy dwie propozycje realizacji tej wycieczki, w zależności od miejsca jej rozpoczęcia.

  • Wariant 1:

    Przebieg: Dąbrowa Tarnowska – Odporyszów – Dąbrowa Tarnowska
    Długość trasy: 14 km
    Czas trwania wycieczki: 2 dni

    Dzień I: (Sobota)
    Początek wycieczki: Dąbrowa Tarnowska
    Wybierając ten wariant, możemy uczestniczyć w wydarzeniach XI Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego zaplanowanych w mieście do południa. Po wizycie w Dąbrowie udajemy się w dalszą trasę w kierunku Odporyszowa, niebieskim szlakiem rowerowym, według opisu powyżej.
    Bierzemy udział w programie XI Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Patrz wyżej dzień I Propozycji I.
    Nocleg: zajazd „E Greco” w Odporyszowie

    Dzień II: (Niedziela)
    Udział w XI Małopolskich Dniach Dziedzictwa Kulturowego w Odporyszowie. Patrz dzień I propozycji I. W programie przewidziano m.in. pokazy modeli latających (13.00-16.30, plac przy kościele). Następnie wracamy tą samą trasą do Dąbrowy Tarnowskiej.

  • Wariant 2:

    Przebieg : Łęg Tarnowski – Żabno – Odporyszów – Łęg Tarnowski
    Długość trasy: 29 km
    Czas trwania wycieczki: 2 dni

    Dzień I: (Sobota)
    Uczestnictwo w programie XI Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego a następnie przejazd niebieskim szlakiem do Odporyszowa. Tutaj dalsza część atrakcji.
    Nocleg: zajazd „El Greco” w Odporyszowie

    Dzień II: (Niedziela)
    Udział w XI Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego w Odporyszowie. Patrz dzień I propozycji I. W programie przewidziano m.in. pokazy modeli latających (13.00-16.30). Następnie wracamy tą samą trasą do Łęgu Tarnowskiego. Atrakcją tego dnia będzie zapewne udział w warsztatach technicznych, podczas których ma powstać replika dworu z kartonowych pudeł w skali 1:20. Na warsztaty przewidziano 1-2 godziny.





< Strona główna | Trasa Krzeszowice i okolice >